W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego (UMWM) odbyło się w ubiegłym tygodniu spotkanie marszałka Adama Struzika z ekspertami z zakresu ochrony powietrza, a tematem rozmów był projekt uchwały antysmogowej.
Na zaproszenie marszałka do prac nad uchwałą antysmogową dla Mazowsza odpowiedzieli profesorowie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele miasta stołecznego Warszawy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz organizacji społecznych.
Opracowywana uchwała antysmogowa ma pozwolić na wprowadzenie na terenie województwa ograniczeń i/lub zakazów dotyczących m.in. stosowania określonych typów kotłów grzewczych.
– Chcemy, aby była ona dobrze przygotowana, stąd pomysł zaangażowania w prace ekspertów z wiodących uczelni wyższych. Będą oni wspierać nas w obszarze doboru rozwiązań technologicznych, żeby były one zgodne z obowiązującymi trendami. Będziemy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia na każdym etapie tworzenia dokumentu – tłumaczył Adam Struzik, marszałek województwa.
Jak podkreślał Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych UMWM, podczas spotkania przedstawiciele urzędu marszałkowskiego chcieli dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju sieci dystrybucji i jakości nośników energetycznych pod kątem emisyjności widzą naukowcy. Przedstawiciele świata nauki byli również pytani o Zapytaliśmy również o rozwiązania technologiczne dotyczące indywidualnych systemów ogrzewania z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury.
Uchwała antysmogowa wskaże m.in. jakie paliwa będą mogły być stosowane, a których używanie zostanie ograniczone.
Pry okazji podsumowano inwestycje służące ochronie powietrza zrealizowane przy wsparciu środków pochodzących z Unii Europejskiej. Warto odnotować, że w ramach RPO WM 2007–2013 zrealizowano 66 projektów o wartości 325,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 164,6 mln zł. Udało się m.in.: przeprowadzić termomodernizacje kilkudziesięciu budynków publicznych. Powstały liczne instalacje solarne, zamontowano pompy ciepła, wybudowano również 6 elektrowni wiatrowych.
Podczas spotkania omówiono także możliwości sięgania po dofinansowanie na tego typu inwestycje w obecnej perspektywie budżetowej, w tym także z oferty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Na podstawie www.mazovia.pl
fot. P.Strzyżyński