Urząd Miasta Poznania (UMP) przypomina, że jeszcze tylko do 15 marca br. przyjmowane będą wnioski w ramach ostatniej edycji Programu KAWKA.
Do aplikowania o środki na wymianę starego, opalanego paliwem stałym, ogrzewania na proekologiczne uprawnieni są mieszkańcy czterech części miasta. Jest to trzeci nabór wniosków o wsparcie finansowe na przyłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej, na piece gazowe bądź elektryczne. W ostatnim roku działania Programu KAWKA na ww. cel przeznaczono 2,4 mln zł.
– Program KAWKA przeznaczony jest dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz dla jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi – informuje Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP. – Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w tym szczególnie tych, które powstają w piecach przydomowych starego typu, kotłach i kominkach. Wsparcie udzielane jest na trwałą likwidację takich palenisk w budynkach i w zamian podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego.
Magistrat dodaje, że Programem objęte są dzielnice o największym stopniu emisji pyłów drobnych PM10 i benzo-alfa-pirenu, czyli Stare Miasto i Chwaliszewo, północna Wilda oraz Łazarz.
Wysokość wsparcia wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych netto, ale nie więcej niż 80 zł/m2/lokal. Górny limit dofinansowania to 6.000 zł/lokal.
Dotychczas, w latach 2015 i 2016, w ramach Programu w Poznaniu z dotacji skorzystało 157 wnioskodawców, modernizując 312 mieszkań. Dzięki temu udało się wyeliminować 478 pieców lub kotłów opalanych paliwem stałym. W efekcie w Poznaniu zmniejszono w skali każdego roku emisję zanieczyszczeń do powietrza: o prawie 10 ton pyłów PM10 i 6 kg benzo-alfa-pirenu.
Na podstawie: www.poznan.pl, fot. P. Strzyżyński