O cztery punkty pomiarowe rozszerzony został system monitoringu powietrza w Mielcu.
Punkty pomiarowe wyposażone są w czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. Mierzą one także temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferycznego – donosi mielecki magistrat.
Zakupione sensory umożliwiają zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie aktualnych danych dotyczących jakości powietrza. W oparciu o te dane na mapie online (map.airly.eu) oznaczane są na bieżąco informacje o stanie powietrza w mieście. Jak zaznacza Urząd Miejski w Mielcu (UM), wykorzystywany w mieście system wymaga jedynie zapewnienia połączenia Wi-Fi i zasilania. Zasięg pojedynczego sensora to ok. 1 km2.
Jak podkreśla mielecki magistrat, wskazania urządzeń pomiarowych, z jakich korzysta magistrat minimalnie różnią się od wskazań ponad 1000-krotnie droższego sprzętu używanego przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.
Sensory uzupełnią monitoring powietrza w Mielcu
Sprzęt pomiarowy zakupiony przez UM wraz z obsługą do końca bieżącego roku kosztowały w sumie nieco ponad 5 tys. zł. Sensory zostały zainstalowane na czterech budynkach szkolnych. Uzupełnią one dane zbierane przez stację monitoringu powietrza należącą do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz mobilną stację monitoringu zakupioną w ramach budżetu obywatelskiego.
Mobilny monitoring funkcjonuje w mieście już od kilku miesięcy prowadząc pomiary w wybranych punktach miasta, a także pomiary interwencyjne. Jak do tej pory te badania pokazują że jakość powietrza w Mielcu jest dobra. Prawdziwym testem dla całego systemu będzie rozpoczynający się już niedługo okres grzewczy – zaznaczają mieleccy urzędnicy.
Zakup czterech sensorów to początek budowy sieci pomiarowej, mającej przyczynić się do walki z mieleckim smogiem.
Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Mielcu
fot. UM w Mielcu