Urząd Miasta Gdyni (UM) poinformował, że zgodnie z zapowiedzią zamontowane zostały nowe mierniki jakości powietrza. Łącznie zamontowano 10 czujników, a gdyński magistrat podkreśla, że miejsca, w których się one pojawiły, zostały uzgodnione z mieszkańcami.
Model miernika, który wybrała Gdynia, powstał we współpracy z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Excento. – W odróżnieniu od tych, które można kupić w sieci, cechują się tym, że ich konstrukcja zapewnia ograniczenie wpływu warunków zewnętrznych na wynik pomiaru. Dzięki umieszczeniu wyników on-line na stronie gdynia.pl każdy ma do nich dostęp przez 24 godziny na dobę i może na bieżąco sprawdzać jakość powietrza. Powstanie nowej konstrukcji czujnika zawdzięczamy współpracy z Politechniką Gdańską, w ramach której funkcjonuje Excento. To potwierdzenie tezy, że współpraca samorządu ze światem nauki przynosi bardzo wymierne pozytywne efekty – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Do trzech już działających stacji dochodzą właśnie kolejne urządzenia, mniejsze i tańsze, ale wyniki pomiarów powietrza są tak samo wiarygodne. Co ważne, mierzą one także stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5, czego oczekiwali mieszkańcy – zaznacza UM.
Czujniki zostały umieszczone w następujących dzielnicach: Redłowo, Mały Kack, Wielki Kack, Grabówek, Witomino, Obłuże, Pogórze, Chylonia, Demptowo i Chwarzno-Wiczlino. Obsługę całego systemu zapewnia, na podstawie umowy z miastem, Fundacja ARMAAG, która od 1993 r. prowadzi na terenie aglomeracji trójmiejskiej monitoring atmosfery.
Gdyński magistrat zaznacza, że stan powietrza w Gdyni jest dobry, co potwierdzają zarówno dane z Państwowego Monitoringu Środowiska, jak i źródła niezależne, jak Polski Alarm Smogowy. Taki stan rzeczy to nie tylko efekt nadmorskiego położenia. To także dwudziestoletni już program udzielania dotacji na likwidację pieców węglowych, systematyczna termomodernizacja budynków miejskich, która objęła już 33 budynki oraz przyjazna dla środowiska komunikacja miejska.
Warto dodać, że sieć czujników powietrza w Gdyni uzupełni wkrótce pięć kolejnych, które zainstaluje gdyński port. Pojawią się one w miejscach narażonych na negatywny wpływ przeładunków masowych – w Śródmieściu, w rejonie Mola Rybackiego, na Obłużu i Oksywiu. Zaczną działać we wrześniu tego roku.
Na podstawie www.gdynia.pl
fot. UM Gdyni