120 zgłoszeń w miesiąc – Ekointerwencja działa

Blisko 120 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – tak Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) podsumował pierwszy miesiąc funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji.

Jak tłumaczy UMWM, formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca br. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów mających zapewnić ochronę środowiska przyrodniczego. Według zapewnień UMWM, każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli, a jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Ekointerwencja działa

W ciągu czterech tygodni, jakie minęły od uruchomienia systemu, mieszkańcy, korzystając z Ekointerwencji informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości w aż 42 małopolskich gminach. Jak wylicza UMWM, poprzez formularz Ekointerwencji przesłano w tym czasie łącznie 119 zgłoszeń. Z tej liczby 78 dotyczyło spalania odpadów, 37 obejmowało przypadki eksploatacji instalacji niezgodnie z przepisami uchwały antysmogowej. Cztery zgłoszenia były natomiast związane ze sprzedażą węgla złej jakości.

Korzystając z formularza wielu Małopolan alarmowało, że nad kominami w ich okolicy często unosi się żółty, brunatny lub czarny gryzący dym. Dymy te miały utrudniać oddychanie, a wręcz uniemożliwiać mieszkańcom sąsiednich domów wyjście na zewnątrz.

Rosnąca liczba Ekointerwencji bardzo nas cieszy – troska o czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Dane uzyskane w ciągu czterech tygodni od uruchomienia formularza pokazują dobitnie, że Małopolanie mają dość smogu i stanowczo reagują na przypadki łamania przepisów środowiskowych – skomentował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek małopolski.

Urząd marszałkowski dodaje, że uruchomienie formularza Ekointerwencji to jeden z elementów projektu EkoMałopolska. Celem tego przedsięwzięcia jest mobilizacja mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. Piotr Strzyżyński (zdjęcie ilustracyjne)

Udostępnij

Facebook