Apel w sprawie pieców!

Małopolski urząd marszałkowski przypomina, że wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, kiedy w życie wejdzie uchwała antysmogowa dla Małopolski.

W związku z tym, że jednym z założeń tego aktu prawa jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji władze województwa zaapelowały do sklepów budowlanych z regionu, aby wycofały ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą.

Piece zgodne z ekoprojektem

Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości. Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm. Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy – nie do końca orientujący się w nowych regulacjach – skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić – powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa.

apel w sprawie pieców

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zwraca uwagę, że 1 lipca br. na obszarze województwa w życie wejdą przepisy uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zacznie wówczas obowiązywać całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań tzw. ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.

Apel Województwa Małopolskiego trafił do największych sieci marketów budowlanych oraz do kilkudziesięciu sklepów na terenie całej Małopolski.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook