Biały Bór żegna stare piece

Gmina Biały Bór przystąpiła do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Gmina podjęła działania, które pomogą mieszkańcom w wymianie starych urządzeń grzewczych – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ). Na ten cel gmina pozyskała unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Biały Bór żegna stare piece z Zachodniopomorskim Programem Antysmogowym

Jak podał UMWZ, umowa dofinansowania, podpisana przez Tomasza Sobieraja, wicemarszałka województwa, została przekazana władzom samorządu lokalnego.

Według UMWZ, Zachodniopomorski Program Antysmogowy rusza pełną parą. Kolejne samorządy przystępują do pilotażu i chcą pomagać swoim mieszkańcom w wymianie przestarzałych pieców i kotłów oraz w przeprowadzeniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Biały Bór żegna stare piece

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wnioski o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, w imieniu swoich mieszkańców. Ten etap został już zakończony. Wybraliśmy projekty do dofinansowania. Wśród nich jest projekt Gminy Biały Bór, która na wymianę starych urządzeń grzewczych otrzyma ponad 762 tys. zł wsparcia – wyjaśnił wicemarszałek Sobieraj.

Gmina Biały Bór zakłada wymianę 85 pieców węglowych w indywidualnych gospodarstwach domowych na urządzenia gazowe, opalane pelletem i ekogroszkiem. Chce także wykonać 85 świadectw charakterystyki budynków. Mieszkańcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 7,5 tys. zł.

W całym województwie, dzięki wdrożeniu Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego zostanie wymienionych ponad 2 tys. tzw. „kopciuchów”.

Na podstawie informacji UMWZ

rys. UMWZ

Udostępnij

Facebook