Co Polacy myślą o smogu?

Opinię Polaków o przyczynach i skutkach smogu oraz o możliwościach ograniczania tego niekorzystnego zjawiska postanowił zbadać serwis internetowy Oferteo.pl.

Oferteo.pl sprawdził, co Polacy myślą o zanieczyszczeniu powietrza i czy chcą, aby samorządy ingerowały w sposób ogrzewania mieszkań.

Z problemem smogu zmaga się cała Polska – według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 leży w naszym kraju, a jeśli chodzi o odsetek miast, w których smog jest największy, to Polska z udziałem miast na poziomie 72% ustępuje jedynie Bułgarii – 83%.

Skąd się bierze smog i jakie są jego konsekwencje?

Według ankietowanych przez Oferteo.pl za smog odpowiadają głównie zanieczyszczenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia z palenisk domowych. Niewielki odsetek respondentów wskazywał na ukształtowanie terenu lub klimat.

Badani przez Oferteo w przytłaczającej większości zgadzali się ze stwierdzeniem, że smog ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie (95%). Wśród schorzeń, które ich zdaniem są wywoływane m.in. przez smog, wymieniali najczęściej: niewydolność oddechową (73%) a także alergię oraz astmę (60%).

Respondenci byli bardziej sceptyczni wobec zdania, że smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Zgodziło się z tym stwierdzeniem 41% z nich, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40%, a na choroby układu odpornościowego – 29%.

Najmniej ankietowanych uznało, że smog może wywoływać choroby i wady rozwojowe płodu – 22%. Tymczasem już według badań, które w latach 2000–2004 przeprowadzili w Krakowie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Wiesława Jędrychowskiego, kobiety narażone na ekspozycję na smog rodziły dzieci o mniejszej masie urodzeniowej, mniejszym obwodzie główki oraz mniejszej długości ciała.

Pogląd, że rezygnacja z węglowego sposobu ogrzewania może obniżyć poziom smogu jest bliski uczestnikom badania. Uważa tak 71% z nich.

Wymiana pieców – czy samorządy powinny stosować przymus?

Jednak zdania co do tego, czy samorządy mogą zakazać ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, są mocno podzielone. Co trzeci badany przez Oferteo.pl zgadza się z takim rozwiązaniem, ale tylko wówczas, kiedy samorząd w całości sfinansuje koszty wymiany pieców. Dla 30% uczestników badania samorządy nie powinny mieć takich uprawnień, a według 26% koszty wymiany powinny być finansowane choćby częściowo. Z kolei 6% badanych uznało, że zakaz powinien być wprowadzony bez żadnych wyjątków.

Chcą być „eko”, ale…

Chociaż znaczny odsetek Polaków jest gotów płacić więcej za bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania swoich mieszkań (41%), to jednak wysoki pozostaje odsetek osób, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat proekologicznych sposobów ogrzewania (31%). Jednak warto zauważyć, że dla wielu osób, zwłaszcza starszych czy samotnych, zamieszkujących starsze budownictwo, problemem nie do przeskoczenia mogą być kwestie ekonomiczne, nawet pomimo samorządowego wsparcia.

Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl w 2018 roku wśród 450 osób.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Oferteo.pl

Udostępnij

Facebook