Dwa tygodnie monitorowania jakości powietrza

Minęły dwa tygodnie monitorowania jakości powietrza w centrum Jeleniej Góry – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) i dodaje, że akcja zorganizowana została przez samorząd województwa w ramach kampanii „Czyste zasady” we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego i Fundacją Ekorozwoju.

Mobilne płuca i dwa tygodnie monitorowania jakości powietrza

– Dzięki instalacji mobilnych płuc możemy na własne oczy zobaczyć jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Jako samorząd województwa podejmujemy szereg działań, które w efekcie mają poprawić jakość powietrza w regionie. Niestety wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. To szczególnie niebezpieczne teraz, w okresie epidemii, ponieważ opinie ekspertów wskazują, że zła jakość powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dwa tygodnie monitorowania jakości powietrza

Urzędnicy zaznaczają, że opublikowany przed kilkoma dniami raport pt. „Jakość powietrza w Europie” Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazuje na bardzo złą sytuację Polski w tym zakresie. Liczba przedwczesnych zgonów wywołana smogiem w ciągu ostatnich dziesięciu lat praktycznie we wszystkich europejskich krajach spadła, a Polsce wzrosła.

Walka ze smogiem nabiera na znaczeniu

Walka ze smogiem nabiera na znaczeniu zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia batalię z epidemią. Dlatego UMWD podkreśla, że samorząd województwa konsekwentnie prowadzi kampanię informacyjną „Czyste zasady” i dodaje, że zakończył się ważny jej etap, podczas którego dzięki instalacji mobilnych płuc monitorowano jakość powietrza w centrum Jeleniej Góry.

– Nasza dwutygodniowa akcja ze smogowymi płucami ustawionymi na jeleniogórskim rynku dobitnie  wskazała, że problem jest palący. Odczyty z pyłomierza wykazywały, szczególnie w ostatnie wieczory,  że  w gęstej zabudowie poziom smogu był wyższy  niż  na  oficjalnym  punkcie pomiarowym  na Zabobrzu. Pomimo, iż nie były to najgorsze dni pod względem jakości powietrza, makieta płuc zrobiła się ciemnoszara – strach pomyśleć ile zanieczyszczeń wchłaniamy codziennie – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Walka o czyste powietrze – jeden z najważniejszych priorytetów

Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dlatego ten ostatni intensyfikuje swoje działania związane z kampanią „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego odziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.

– Celem naszych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie nas wszystkich. Jednocześnie chcemy przypominać o przepisach wynikających z podjętych przez dolnośląski sejmik uchwał antysmogowych. Nasze zdrowie jest w naszych rękach – dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Dwa tygodnie monitorowania jakości powietrza w Wałbrzychu

Mobilne płuca, które po raz pierwszy ustawiono na Dolnym Śląsku dwa tygodnie temu w Jeleniej Górze, przez 14 dni od minionego piątku pracować będą w Wałbrzychu. Instalacja ta to kilkumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta. Dodatkowo w Wałbrzychu po raz pierwszy prowadzone będą pomiary mobilnym sprzętem zainstalowanym na samochodzie. Dzięki niemu poznana ma być skala zanieczyszczenia powietrza w różnych miejscach Wałbrzycha i okolic, które pozwolą stworzyć mapę jakości powietrza na tym terenie.

– Z powodu szkodliwego zapylenia umrze w tym roku więcej ludzi niż z powodu koronawirusa. Nasza akcja ma uzmysłowić jaka jest jakość powietrza w dolnośląskich miastach. Pamiętajmy, że troszcząc się o środowisko jednocześnie dbamy o zdrowie nas wszystkich – mówi Mirosław Lubiński, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMWD

Udostępnij

Facebook