Małopolski urząd marszałkowski podsumował realizację Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w 2015 r. Raport ten powstał na podstawie sprawozdań przygotowanych przez gminy i powiaty. Co warto podkreślić, sprawozdania za 2015 r. przekazały wszystkie gminy i powiaty z terenu Małopolski.
Z raportu wynika, że w ub.r. w Małopolsce zrealizowano 10 tys. inwestycji ograniczających niską emisję. To o ponad 2 tys. więcej niż w 2014 r. i aż 6,5 tys. więcej niż dwa lata temu.
Ujęte w Raporcie inwestycje z zakresu ochrony powietrza obejmowały likwidację kotłów na paliwo stałe (4446), termomodernizację (667), zastosowanie odnawialnego źródła energii (5260) czy modernizację sieci ciepłowniczej (30).
Według danych zebranych w raporcie najpopularniejszymi instalacjami zastępującymi piece węglowe okazały się kotły gazowe – w ub.r. stanowiły one 66% wymienianych urządzeń. W dalszej kolejności było podłączanie się do sieci ciepłowniczej – 20% inwestycji, montaż niskoemisyjnych kotłów na paliwa stałe (11%), a ogrzewanie elektryczne wybrało 3% mieszkańców.
Urząd Marszałkowski pokusił się także o wskazanie gmin, które liderowały w obszarze wymiany starych pieców węglowych. Bezapelacyjnym liderem – biorą pod uwagę liczbę wymienionych pieców – jest Kraków (2918 szt.), na drugim miejscu uplasowała się Sucha Beskidzka (476 szt.), a trzeci jest Nowy Sącz (200 szt.).
Łącznie w latach 2013-2015 w Małopolsce wymieniono ok. 10 tys. kotłów węglowych, podczas gdy wg założeń Programu ochrony powietrza do 2023 r. wymienionych powinno zostać ok. 155 tys. kotłów w całym województwie! Utrzymując dotychczasowe tempo nie uda się zrealizować tego celu. Spośród 90 gmin wskazanych w ww. Programie piece wymieniano zaledwie w 37.
Pozytywne jest niewątpliwie, co podkreśla Urząd Marszałkowski, rosnące zainteresowanie korzystaniem z odnawialnych źródeł energii. W 2015 r. zostały one wykorzystane aż w 5260 obiektach, podczas gdy w 2014 r. w 4041 budynków. Także w tym obszarze można wskazać liderów – najwięcej inwestycji w OZE przeprowadzono w gminach: Kamienica (699 obiektów), Wieliczka (439) i Mszana Dolna (380). W 99% przypadków inwestorzy postawili na panele fotowoltaiczne.
Najwięcej inwestycji termomodernizacyjnych przeprowadzono natomiast w Krakowie (zmodernizowano tam pod katem oszczędności energetycznej 412 budynków), Chrzanowie (25 budynków), Kętach (21 budynków) i Tarnowie (21 budynków). Przeprowadzona w ubiegłym roku termomodernizacja 667 budynków dotyczyła 239 obiektów publicznych oraz 428 budynków mieszkalnych.
Co warto podkreślić, to fakt, że 24 gminy, spośród 90 wskazanych w Programie ochrony nie zrealizowały żadnych inwestycji w celu redukcji niskiej emisji. Są to gminy: Bystra Sidzina, Czarny Dunajec, Kamionka Wielka, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Lanckorona, Liszki, Maków Podhalański, Pleśna, Poronin, Rabka Zdrój, Siepraw, Słomniki, Spytkowice (pow. nowotarski), Sułkowice, Świątniki Górne, Tarnów (wiejska), Tokarnia, Tomice, Wielka Wieś, Wierzchosławice, Wojnicz, Wolbrom, Zielonki.
Mimo zaniechań ze strony wielu gmin, dotychczasowe wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie przynoszą jednak efekty. Podjęte przez gminy działania procentują redukcją zanieczyszczeń powietrza na ich terenie. Największy efekt ekologiczny redukcji emisji pyłu PM10 osiągnięto w Krakowie (uniknięto emisji 102,55 Mg), Suchej Beskidzkiej (15,59 Mg), Nowym Sączu (6,79 Mg), Tarnowie (5,69 Mg), Zakopanem (3,02 Mg), Miechowie (2,56 Mg) i Chrzanowie (2,09 Mg).
– Polityka proekologiczna prowadzona przez władze Małopolski przynosi pierwsze efekty –komentuje wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. – Przed nami nadal dużo pracy. Ważnym momentem będzie wejście w życie uchwały antysmogowej dla Krakowa, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku. Liczymy, że do tego czasu radykalnie wzrośnie liczba zlikwidowanych starych pieców węglowych – dodaje.
Pełna treść raportu dostępna tutaj
Na podstawie www.malopolskie.pl