Przy ostatnich falach mrozów powrócił problem smogu – zaznaczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i dodał, że „nasz smog” od tego typu „Los Angeles” czy londyńskiego odróżnia wysokie stężenie pyłów (zwłaszcza PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu, które pochodzą ze spalania węgla i paliw stałych w piecach węglowych.
Kotły na paliwo stałe przeżywają renesans
Według UOKiK-u kotły na paliwo stałe przeżywają obecnie swój renesans, a jest to spowodowane głównie wzrostem cen oleju opałowego i gazu. Inspekcja Handlowa (IH) sprawdza jakość i oznakowanie takich produktów. Kontroluje kotły dostępne zarówno w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w sprzedaży internetowej. Pobiera je także do badań laboratoryjnych.
– Zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest naszym priorytetem. Poprzez codzienne wybory jako społeczeństwo możemy wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy. UOKiK wraz z Inspekcją Handlową prowadzą działania kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku tak zwanych „kopciuchów”, przyczyniających się do zanieczyszczania środowiska. Przez cały 2020 rok inspektorzy IH kontrolowali w sklepach m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowaniu CE, a także etykietach energetycznych kotłów na paliwo stałe. Laboratoryjnie zbadaliśmy prawie 50 modeli. Weryfikowaliśmy również oferty zamieszczane w Internecie, usuwając tysiące z nich, które dotyczyły kotłów niespełniających wymagań – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Podsumowanie działań UOKiK-u i IH w 2020 roku
W 2020 r. kontrolami objęto łącznie 658 modeli kotłów, w tym laboratoryjnie zbadano 48 modeli. Badania były prowadzone od maja do grudnia 2020 r. na zlecenie UOKiK-u przez akredytowane laboratorium posiadające doświadczenie w zakresie badań technicznych kotłów. Aż 284 modele miało wady formalne (np. oznakowanie i dokumentacja), a 12 okazało się nie spełniać obowiązujących poziomów emisji szkodliwych substancji (takich jak pył, tlenek węgla czy tlenki azotu). Jedno badanie przeprowadzono ponownie i uznano ten model za zgodny – wskazuje urząd antymonopolowy. Szersza informacja na ten temat dostępna jest na stronie internetowej UOKiK-u.
Na podstawie www.uokik.gov.pl
fot. P. Strzyżyński (zdjęcie ilustracyjne)