Monitoring powietrza w Mielcu

Urząd Miejski w Mielcu (UM) poinformował, że od 2 sierpnia br. funkcjonuje kamera internetowa, która całodobowo przekazuje obraz zakładów zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE).

O jej uruchomienie postulowali mieszkańcy miasta podczas jednego ze spotkań dotyczących zanieczyszczeń powietrza nad Mielcem.

Kamera zainstalowana została na wieży Lotniska Mielec i skierowana jest w stronę zakładów znajdujących się w SSE. Na stronie internetowej miasta w zakładce „dla mieszkańców” można znaleźć podgląd on-line z wieży mieleckiego lotniska, który także przekazuje obraz nocny.

Monitoring powietrza w Mielcu

Uruchomienie tej kamery to efekt oczekiwań mieszkańców miasta, którzy podczas rozprawy publicznej w Domu Kultury SCK zgłaszali taki postulat. Mielczanie chcą wiedzieć w jakim kierunku przemieszczają się zanieczyszczenia przemysłowe znad zakładów. Jestem świadomy, że sama kamera nie rozwiąże problemu emisji zanieczyszczeń, ale może pomóc w kontroli intensywności i kierunków emisji – powiedział Fryderyk Kapinos, pełniący funkcję prezydenta Miasta Mielca.

Wydział Ochrony Środowiska i Zarządzania Kryzysowego UM poinformował również, że otrzymał wyniki badań emisji pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz formaldehydu wykonane na emitorze E5 firmy Kronospan Mielec. Wspomniane pomiary zostały wykonane przez firmę Wessling Polska na mocy porozumienia z Prezydentem Miasta Mielca zawartym w 2015 r.

Pierwsze badanie obejmujące pomiar emisji pyłu ogółem, pyłu PM 10 i pyłu PM 2,5 oraz formaldehydu wykonano 27 kwietnia br., czyli przed modernizacją instalacji UTWS firmy Kronospan Mielec. Drugi pomiar został natomiast wykonany 17 lipca – już po modernizacji wspomnianej instalacji.

Mielecki magistrat podał wyniki wspomnianych pomiarów, które są następujące:

Pomiar 27 kwietnia 2018 r.
Pył (kg/h) – 57,90
Pył PM 10 – 0,90
Pył PM 2,5 – 2,98
Formaldehyd (kg/h) – 0,28

Pomiar 17 lipca 2018 r.
Pył (kg/h) – 0,83
Pył PM 10 – 0,32
Pył PM 2,5 – 0,09
Formaldehyd (kg/h) – 0,09

Na podstawie informacji nadesłanych przez UM w Mielcu

fot. Wessling Polska

Udostępnij

Facebook