System informowania o jakości powietrza w Mielcu

Urząd Miejski w Mielcu (UM) poinformował, że rusza publiczny system informowania mieszkańców o stanie powietrza w Mielcu. W ramach tego systemu w minionym tygodniu rozpoczęła się instalacja ekranów LED na budynku Domu Kultury SCK i na wyremontowanym budynku kamienicy nr 13 przy ulicy Mickiewicza.

Wyświetlacze na bieżąco będą pokazywały wyniki pomiarów stanu powietrza z sieci czujników. Pozwoli to w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców na bieżąco informować o jakości powietrza w mieście.

W ostatnim czasie wyniki wskazań z sieci Airly są niepokojące. Dlatego poprosiłem by wszystkie miejskie przedszkola i szkoły podstawowe zostały wyposażone w specjalne aplikacje, które posłużą dyrekcji i nauczycielom do stałej kontroli jakości powietrza w naszym mieście. W przypadku złych warunków ograniczone lub całkowicie odwołane będą spacery i przebywanie dzieci na wolnym powietrzu – powiedział Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

Mielecki magistrat zaznacza, że sensory sieci Airly, której twórcą jest mielczanin Wiktor Warchałowski, to czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Mierzą one także temperaturę, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Od pewnego czasu są wykorzystywane do tworzenia sieci pomiarowych przez wiele miast w Polsce, które mają problemy z tzw. niską emisją.

W ubiegłym roku UM zakupił i zamontował na budynkach szkolnych pierwsze cztery sensory. Później zainstalowano kolejne urządzenia. W powstanie sieci czujników włączyły się także inne instytucje i firmy. Obecnie poziom zanieczyszczenia mieleckiego powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5 mierzy już 20 sensorów.

Czujniki te uzupełniają dane zbierane przez stację monitoringu powietrza należącą do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie (WIOŚ), przez mobilną stację monitoringu powietrza zakupioną w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, a także przez nową stację państwowego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych, którą uruchomiono na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod koniec października bieżącego roku. Rozbudowa miejskiego systemu kontroli jakości powietrza ma służyć nie tylko mieszkańcom w celach informacyjnych. To także dane, które udostępniane są WIOŚ-owi – wskazuje magistrat.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Mielcu

fot. UM w Mielcu

Udostępnij

Facebook