System monitoringu powietrza powstanie w Katowicach

W Katowicach, w ramach europejskiego projektu AWAIR, powstanie system monitoringu jakości powietrza. Zostanie tam zainstalowanych 127 stacji pomiarowych oraz 154 ekrany prezentujące stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Ma to być największy tego typu system w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Przedsięwzięcie zakłada zainstalowanie punktów pomiarowych, umożliwiających monitoring jakości powietrza oraz stacji informacyjnych w postaci ekranów multimedialnych. Do końca października ma ich działać ok. 40. Monitory zostaną umieszczone wewnątrz, a czujniki na zewnątrz budynków użyteczności publicznej, m.in. placówek oświatowych.

System monitoringu powietrza powstanie w Katowicach

O wykonanie oraz wdrożenie oprogramowania obsługującego dane pomiarowe zadba firma Evertop, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych systemów informatycznych. – Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie odbywać się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej. Dodatkową funkcjonalnością rozwiązania są powiadomienia o stanach alarmowych z możliwością automatycznego rozsyłania alertów. Do tej pory urzędnicy musieli robić to ręcznie – tłumaczy Maciej Borkowski, dyrektor handlowy firmy Evertop.

Za produkcję i montaż stacji pomiarowych oraz ekranów odpowiedzialna jest natomiast firma Beskid Instruments. – Specjalizujemy się w produkcji i dostawie punktów pomiarowych, a następnie ich montażu i utrzymaniu. W tej chwili żadne miasto w Polsce nie będzie mogło się pochwalić tak rozbudowaną siecią monitoringu powietrza, jaka wkrótce powstanie w Katowicach. W innych miejscowościach urządzeń jest maksymalnie ok. 15-20. Warto zaznaczyć, że w mieście zainstalowane zostaną nie pojedyncze czujniki, a całe stacje pomiarowe, gotowe do ewentualnego rozbudowania o kolejne elementy. Dzięki temu będzie można w przyszłości badać stężenia także innych parametrów środowiskowych, np. dwutlenku azotu – mówi Marek Stopka, założyciel Beskid Instruments.

Stacje pomiaru pojawią się w wybranych lokalizacjach, m.in. przy żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych budynkach zarządzanych przez miasto. Sam system będzie dostosowany do integracji z Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analiz (KISMIA), który wykrywa i alarmuje dyspozytorów o różnych zdarzeniach w przestrzeni miejskiej, a także gromadzi wszelkie informacje, o sytuacjach zarówno codziennych, jak i wyjątkowych.

W przyszłości dane z systemu AWAIR posłużą nam do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, z wykorzystaniem KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy czy też warunków pogodowych. Zgodnie z umową pierwsze czujniki powinny działać w listopadzie, jeszcze przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

Obecnie w stolicy Śląska działa jedynie kilka punktów pomiarowych. Rozmieszczenie stacji w ramach projektu AWAIR pozwoli na niespotykaną dotąd dokładność monitoringu.

– Tak gęsta sieć pomiarowa, jaką będą miały Katowice, pozwoli na zaobserwowanie różnic w stanie jakości powietrza na poziomie poszczególnych dzielnic, a nawet ulic. Warto też zwrócić uwagę na aspekt edukacyjny całego przedsięwzięcia. Uważam za świetny pomysł zaangażowanie w tematykę jakości powietrza dzieci z katowickich szkół i przedszkoli – zaznacza Maciej Kotok, prezes Zarządu Evertop.

Instalacja stacji pomiarowych i ekranów podzielona zostanie na kilka etapów. Pierwsze urządzenia pojawią się w mieście do listopada br. Montaż i uruchomienie całego systemu pomiarowego ma się zakończyć do 11 marca 2019 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Beskid Instruments

Udostępnij

Facebook