W miniony poniedziałek Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął tzw. tymczasową uchwałę antysmogową dla miasta Kraków.
Uchwała ustanawia „przejściowe” przepisy antysmogowe dla Krakowa, zgodnie z którymi od 1 lipca br. do ogrzewania domów i mieszkań w mieście nie będzie można wykorzystywać określonych rodzajów paliw. Od najbliższej zimy do ogrzewania domu w Krakowie nie będzie można używać:
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5%,
- paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów:
– wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg,
– zawartość popiołu powyżej 10%,
– zawartość siarki powyżej 0,8%,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
Tymczasowe regulacje, jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), będą obowiązywać tylko przez ok. dwa lata. Wynika to z faktu, że od 1 września 2019 r. na terenie gminy miejskiej Kraków, w życie wejdzie całkowity zakaz palenia węglem.
Warto przypomnieć, że 1 lipca br. równocześnie wejdą w życie nie tylko tymczasowe regulacje dla Krakowa, ale też antysmogowe przepisy dla całego pozostałego obszaru Małopolski.
Jak podaje UMWM, „tymczasowa” uchwała antysmogowa dla Krakowa jest odpowiedzią na projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, który – w opinii władz województwa małopolskiego – nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie.
Na podstawie www.malopolska.pl
fot. P.Strzyżyński