Dwa bezzałogowe statki powietrzne będą regularnie latały nad miastem i sprawdzały, czym szczecinianie palą w piecach. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza – przekonuje Urząd Miasta Szczecin (UM).
– To kolejne z działań realizowanych przez miasto, których celem jest walka ze smogiem i zapewnienie mieszkańcom czystego powietrza. Tym razem sięgnęliśmy po zdobycze technologii. Liczymy na to, że ich wykorzystanie, połączone z działaniami edukacyjnymi, przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszenia przypadków palenia w piecach niedozwolonymi materiałami – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
Szczeciński magistrat zwraca uwagę, że to właśnie niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania mieszkań, wskazywana jest jako główne źródło szkodliwych substancji w powietrzu. Oczywiście chodzi o przypadki, kiedy do pieców trafiają materiały, które nie są do tego przeznaczone: odpady w tym, plastik, lakierowane drewno, opakowania po substancjach chemicznych, itp. Użycie dronów ma pozwolić na precyzyjne namierzenie źródła takich zanieczyszczeń.
Drony będą wylatywały nad miasto 2-3 razy w tygodniu, o różnych porach dnia, także wieczorem. Operatorowi urządzenia będą towarzyszyli strażnicy miejscy, którzy w przypadku stwierdzenia zwiększonego stężenia szkodliwych substancji, przeprowadzą kontrolę we wskazanym budynku.
– Będziemy korzystać z dwóch urządzeń. Mniejszy dron przeznaczony jest do nalotów powierzchniowych, które pozwolą wytypować obszary dotknięte zanieczyszczeniami, a nawet konkretne budynki. Większy będzie prowadził pomiary punktowe, czyli badał to, co wydobywa się z poszczególnych kominów – tłumaczy Jakub Śledziowski z konsorcjum firm będącego partnerem przedsięwzięcia.
Czujniki zainstalowane na dronach mierzą stężenie m.in. pyłu PM10, PM2,5, formaldehydu, amoniaku, CO2 i SO2. Wyniki pomiarów można odczytywać na bieżąco. Są też zapisywane, a ze zgromadzonych danych można tworzyć zestawienia, analizy i mapy – informuje UM.
Jednocześnie szczeciński magistrat zaznacza, że działania z wykorzystaniem drona będą również podejmowane w oparciu o zgłoszenia przekazywane przez mieszkańców.
Do mieszkańców trafią także przygotowane przez Miasto materiały edukacyjne, z których dowiedzą się, czym można, a czym nie można palić w piecach i jakie kary za to grożą. Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, gdy sprawa trafi do sądu.
Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin
fot. UM Szczecin