Warszawskie dotacje na ochronę powietrza

Od 23 października br. w stolicy ruszyły dotacje m.in. na likwidację kopciuchów i odnawialne źródła energii (OZE) na nowych zasadach.

Jak zaznacza Urząd m.st. Warszawy (UM), mieszkańcy mogą teraz w łatwiejszy sposób ubiegać się o warszawskie dotacje na rzecz ochrony powietrza – dzięki nowym zasadom zmniejszyła się liczba wymaganych załączników do wniosków, a stosowne dokumenty można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie dzielnicy.

Warszawskie dotacje do wymiany kopciuchów

Warszawiacy mogą otrzymać dotację do wymiany tzw. „kopciucha” na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego – wylicza stołeczny magistrat.

Warszawa dopłaci do nowo montowanych urządzeń grzewczych, a także do współpracujących z nimi OZE, tj. kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. To rozwiązanie jest oszczędnością i sposobem na korzystanie z przyjaznych środowisku zasobów natury – słońca i wiatru – podkreśla UM.

Warszawskie dotacje

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą otrzymać dodatkowe środki na wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej – nawet do 50 tys. zł w przypadku budynków wielorodzinnych. Szczegółowe kwoty dotacji rozpisane są tutaj.

Najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na lata 2019 i 2020 r. Liczy się data wpłynięcia wniosku – osoby ubiegające się o dotację w grudniu 2020 r. będą mogły liczyć nawet na 100% zwrotu środków wydanych na realizację przedsięwzięcia. Później, w 2021 r. kwota będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%. Ta zasada ma motywować do jak najszybszej decyzji o likwidacji kopciucha.

Wnioski na likwidację kopciucha, czyli pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno) oraz na olej opałowy przyjmowane będą przez cały rok – od 23 października 2019 r. do 31 grudnia 2022 r.

Warszawskie dotacje na OZE

Stołeczny magistrat informuje również, że Warszawa kontynuuje program dofinansowania lokalnych źródeł energii odnawialnej – pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych. Nowością w ofercie miejskich dotacji jest wsparcie finansowe turbin wiatrowych.

Jest jednak pewien warunek – dotacje udzielane będą tylko na realizację inwestycji w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy.

W ramach nowego systemu zmienił się sposób obliczania wysokości wsparcia finansowego –jest ona uzależniona od mocy instalowanego urządzenia, a nie (jak było wcześniej) od przedstawionej oferty na wykonanie inwestycji. Szczegółowe kwoty dostępne są tutaj.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

Udostępnij

Facebook