Zmierzą jakość powietrza w Warszawie

Pod koniec ubiegłego roku Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że już niebawem rozpoczną się prace przy montażu 165 czujników, które zmierzą jakość powietrza w Warszawie i części sąsiednich gmin. Podpisano wówczas umowę z wykonawcą.

Co będą mierzyć czujniki?

Wykonawca wyłoniony w przetargu odpowiada nie tylko za zakup, montaż i uruchomienie całej sieci czujników wraz z oprogramowaniem, ale również za utrzymanie systemu. W ciągu kilku tygodni firma, z którą podpisano umowę miała przedstawić harmonogram montażu urządzeń w poszczególnych lokalizacjach, a następnie będzie miała cztery miesiące na realizację zadania – wszystkie czujniki będą więc zamontowane i uruchomione do końca kwietnia br. – wskazał stołeczny magistrat i dodał, że zawarta umowa przewiduje również możliwość zakupu 100 dodatkowych czujników w przyszłości.

Urządzenia będą mierzyć zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki będą mierzyły zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem – wskazał UM.

Gdzie pojawią się urządzenia?

165 czujników zostanie rozlokowanych w każdej z dzielnic Warszawy oraz w 17 partnerskich gminach: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornej, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce.

Urządzenia zostaną zakupione w ramach projektu pn. „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup zostanie sfinansowany w 80% ze środków unijnych.

Monitoring jakości powietrza w stolicy

Przy okazji miejscy urzędnicy zaznaczyli, że nowe urządzenia uzupełnią dotychczasowy system monitoringu jakości powietrza w Warszawie i przypomnieli, że w 2021 r. stolica wybudowała dwie nowe stacje w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jedna z nich stanęła przy ulicy Grochowskiej, a druga przy alei Solidarności, w sąsiedztwie Placu Bankowego. Obie są stacjami komunikacyjnymi. Gęsta sieć czujników pomiarowych „domknie” warszawski system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115 – dodał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x UM Warszawy

Udostępnij

Facebook