Zagrożony projekt?

małopolska_LIFE

22 lutego br. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) na swojej stronie internetowej poinformował, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż 19 lutego, rada nadzorcza Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmówiła współfinansowania projektu realizowanego przez Województwo Małopolskie wraz z 44 partnerami w ramach Programu LIFE. Chodzi o zintegrowany projekt LIFE pn. “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Jak podaje UMWM, Narodowy Fundusz (NFOŚiGW) po szczegółowej ocenie i analizie małopolskiego projektu już w kwietniu 2015 r. zadeklarował współfinansowanie go kwotą w wysokości 20 mln zł. Pozytywną decyzję o dofinansowaniu podjął również zarząd NFOŚiGW w grudniu 2015 r., jednak wymagała ona potwierdzenia ze strony rady nadzorczej, i tutaj – jak podał UMWM – pojawiły się schody, bo rada nadzorcza Funduszu nie podjęła oczekiwanej uchwały. To spowodowało, że w budżecie projektu zabrakło 20 mln zł. Władze województwa chcą jednak walczyć o utrzymanie Projektu, a część tych niedoborów zadeklarowali pokryć partnerzy Projektu. – Nie rozumiemy decyzji NFOŚiGW tym bardziej, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją. Nie spodziewaliśmy się, że jest jakiekolwiek zagrożenie dla realizacji projektu – komentował marszałek Jacek Krupa. – Projekt Województwa Małopolskiego został uznany przez Komisję Europejską za najlepszy ze wszystkich zgłoszonych 39 projektów zintegrowanych i otrzymał najwyższą ocenę – przypomniał marszałek.

W odpowiedzi na wystąpienie marszałka województwa małopolskiego i związany z nim szum medialny 25 lutego br. na stronie internetowej NFOŚiGW opublikowany został komunikat. Czytam w nim m.in., że „Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej NFOŚiGW, które odbyło się w piątek 19 lutego 2016 roku, Rada Nadzorcza nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie (w formie bezzwrotnej dotacji) przedsięwzięcia o nazwie >>Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze<<”.

Zadaniem NFOŚiGW decyzja taka nie oznacza odmowy wsparcia dla małopolskiego projektu, jednocześnie wskazuje on, że Rada Nadzorcza NFOŚiGW zaleciła Zarządowi ponowne rozpatrzenie wniosku, jednak pod kątem ewentualnego udzielenia wnioskodawcy dofinansowania w formie nisko oprocentowanej pożyczki. Narodowy Fundusz zwraca też uwagę, że nazwa projektu może być myląca, gdyż w ramach przedsięwzięcia będą prowadzone jedynie tzw. „działania miękkie”, a nie kompleksowy program ochrony powietrza i że nie przyczyni się on bezpośrednio do ograniczenia emisji. „To projekt dość kosztowny, a mało efektywny” – stwierdza NFOŚiGW, argumentując przy tym, że „bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Małopolski (największe w Polsce) wymianą kotłów węglowych dowodzi, że świadomość mieszkańców Krakowa i regionu obecnie jest już na wystarczającym poziomie. Nastał czas realnego wspierania proekologicznych inwestycji, co czyni NFOŚiGW”.

Kwestia ta będzie zatem ponownie rozpatrywana przez Zarząd NFOŚiGW.

Na podstawie: malopolskie.pl oraz www.nfosigw.gov.pl

fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook