Sosnowiec w walce z niską emisją

Sosnowiec zamierza w najbliższych latach wydać ponad 170 mln zł na ograniczanie tzw. niskiej emisji. Inwestycje z tym związane mają objąć m.in. termomodernizacje budynków, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów oraz modernizację systemu ciepłowniczego.

Działania mają polegać m.in. na podłączeniu budynków zlokalizowanych w centrum miasta do sieci ciepłowniczej. – W tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby ogromny efekt ekologiczny – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Miasto nie chce jednak w podejmowanych działaniach pominąć mieszkańców, dlatego wspierająca je w tych działaniach spółka Tauron Ciepło wyśle do właścicieli budynków ankieterów. Będą oni pytać o chęć przyłączenia się do sieci ciepłowniczej.

Planowane jest także podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków położonych na osiedlu Juliusz.

Rozwój systemu dystrybucji ciepła to jednak nie wszystko. Na pomoc Miasta w walce o czyste powietrze mogą bowiem liczyć także właściciele domów jednorodzinnych. Podjęto już korzystne dla nich decyzje w zakresie dofinansowania modernizacji ogrzewania, w tym wymiany starych pieców oraz instalacji odnawialnych źródeł energii.

Ponadto władze Sosnowca chcą objąć termomodernizacją łącznie przeszło 11 szkół i przedszkoli. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 28 mln zł. W walce z niską emisją miasto wspiera także sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Spółka, zamierza kupić ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, trzy elektryczne i 43 z silnikiem diesla spełniającym normy EURO 6. Koszt zakupu powinien się zamknąć w kwocie 105 mln zł.

Na podstawie: www.sosnowiec.pl

Udostępnij

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook