Dronami w krakowski smog?

Jak poinformował krakowski magistrat, radni Grodu Kraka przyjęli uchwałę o charakterze kierunkowym, która zakłada wykorzystanie dronów w działaniach zmierzających do ograniczenia spalania odpadów w piecach węglowych.

Pomysłodawcy uchwały z Klubu Radnych „Przyjazny Kraków” twierdzą, że dzięki wykorzystaniu dronów, w ciągu jednej nocy, możliwe będzie pozyskanie informacji o emisji z przynajmniej kilkuset palenisk. Dane zebrane przez bezzałogowce przesyłane będą do straży miejskiej, wskazując funkcjonariuszom miejsca, które należy skontrolować.

dron

Drony wykorzystywane do badania dymów z kominów oraz wyszukiwania szkodliwych substancji w powietrzu, głównie tych, które występują przy paleniu śmieci, a nie węgla i drewna będą wyposażone w specjalne czujniki. Zgodnie z uchwałą, monitoring powietrza z pomocą dronów prowadzony byłby w nocy, tj. w godzinach 22:00-6:00, kiedy kontrola palenisk jest niemożliwa.

Do uchwały kierunkowej odniósł się m.in. Witold Śmiałek, doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza, który stwierdził, że jeśli rzeczywiście detektory zamontowane na dronach będą wykrywały zanieczyszczenia charakterystyczne dla procesu spalania odpadów to takie narzędzie może zyskać poparcie i znaleźć praktyczne zastosowanie.

Na podstawie krakow.pl

fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook