Energetyka węglowa przyczyną zgonów i zachorowań

– Zmniejszenie wykorzystania i spalania paliw kopalnych – w tym szkodliwych emisji ze spalania węgla – stanowi wyjątkową okazję do poprawy jakości powietrza i łagodzenia zmian klimatycznych, a w ten sposób ochrony zdrowia publicznego przed największym wyzwaniem tego stulecia – mówi dr Roberto Bertollini, Główny Naukowiec i Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

To jeden z komentarzy do opublikowanego niedawno raportu pt. “Europe’s Dark Cloud: How coal-burning countries are making their neighbours sick” (ang. “Ciemna chmura Europy: Jak kraje spalające węgiel sprawiają, że ich sąsiedzi chorują”).

znieczyszczenie_powietrza

Jak podkreśla organizacja Health and Environment Alliance (HEAL), jeden z podmiotów, które opublikowały raport, jest to pierwsza w historii analiza skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza. Dowodzi ona, że Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych.

Przygotowane opracowanie analizuje skutki zdrowotne zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez wszystkie elektrownie z terenu Unii Europejskiej, dla których udało się pozyskać aktualne dane dotyczące emisji, czyli 257 z 280 elektrowni.

Zgodnie z dokonanymi przez autorów raportu kalkulacjami, emisje z samej energetyki węglowej są odpowiedzialne w Europie za ponad niemal 23 tys. przedwczesnych zgonów i za dziesiątki tysięcy zachorowań na choroby serca i nowotwory rocznie.

Zanieczyszczenia powietrza emitowane przez elektrownie węglowe mogą przemieszczać się daleko poza granice krajów, w których są generowane, dlatego wspólne wysiłki na rzecz ich redukcji powinny stanowić priorytet dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, podkreślają autorzy opracowania. Podkreślają przy tym, że Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród krajów zatruwających siebie i swoich sąsiadów szkodliwymi pyłami.

Na podstawie informacji nadesłanej przez HEAL Polska

fot. pixabay.com