Kolejny milion na wymianę ogrzewania

Urząd Miasta Szczecin (UM) poinformował, że miasto zwiększyło budżet programu likwidacji pieców węglowych – MEWA.

Przy okazji szczeciński magistrat przypomina, że miejski program, którego celem jest trwała likwidacja systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym (piece) i jego zamiana na systemy proekologiczne wystartował w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu na jego realizację przeznaczono już 1,5 mln zł. Teraz do rozdysponowania wśród mieszkańców zainteresowanych likwidacją „kopciuchów” jest następny milion zł.

W miejsce węglowych pieców może zastosować m.in. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, na pellet lub odnawialne źródło energii (OZE). Osoby, które zdecydują się na taką zamianę, mogą otrzymać aż 55% dofinansowania. Oferta jest skierowana zarówno do indywidualnych właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych, jak i wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych.

wymiana ogrzewania

Jak zaznacza UM, procedura związana z uzyskaniem finansowego wsparcia jest bardzo prosta i cały czas trwa przyjmowanie wniosków. Ich wzory, które należy wypełnić, dostępne są na stronach internetowych miasta. Zgłoszenia do programu są rozpatrywane według kolejności wpłynięcia.

Program MEWA działa na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, co oznacza, że należy samemu ponieść koszty likwidacji i wymiany ogrzewania, a dotacja wypłacana jest po ich zakończeniu, rozliczeniu i przedstawieniu wymaganej dokumentacji. Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie obejmie również inwestycje zrealizowane wcześniej – od 1 stycznia 2015 r.

Celem programu MEWA jest ograniczenie emisji do powietrza szkodliwych substancji, w tym groźnych pyłów i dwutlenku węgla, których źródłem są tradycyjne piece, wciąż obecne w szczecińskich domach.

Po więcej informacji, a także wzory wniosków do pobrania UM zaprasza na stronę internetową programu: www.szczecin.eu/zielonemiasto zakładka MEWA.

Na podstawie informacji UM Szczecin

fot. P. Strzyżyński (zdjęcie ilustracyjne)

Udostępnij

Facebook