Kolejny sezon z dronem antysmogowym w Szczecinie

Urząd Miasta Szczecin (UM) poinformował, że od początku listopada nad miastem lata, sprawdza czym palą w piecach mieszkańcy Szczecina i wyłapuje „trucicieli” statek bezzałogowy. To kolejny sezon z dronem antysmogowym w Szczecinie.

Strażnicy miejscy z dronem antysmogowym w Szczecinie

Jak podaje UM, dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej w Szczecinie, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się nielegalnego procederu.

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w Szczecinie w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. Tylko w listopadzie akcja objęła swoim zasięgiem ponad 11 tys. budynków na obszarze 10 km kw. Straż Miejska podjęła 197 działań kontrolnych z dronem, z czego 13 zakończało się mandatami – wskazał UM.

Patrole nie tylko z dronem antysmogowym – ekoedukacja w Szczecinie

Patrole wyposażone są również w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymiąc, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do tego celu. Przy okazji szczeciński magistrat przypomniał, że należą do nich: zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane; materiały nasączone substancjami chemicznymi, a także opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych. Zakazane jest także spalanie zużytych opon i inne odpadów z gumy, a ponadto impregnowanej tektury.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook