Maski antysmogowe rozdadzą w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że rozda 5 tys. masek antysmogowych.

Maski zostaną rozdysponowane w ramach miejskiej kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza pt. „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.

Jak podaje krakowski magistrat, maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia br. w wybranych krakowskich poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je pacjenci w trakcie wizyt lekarskich.

Pacjenci przychodni pulmonologicznych otrzymają maski antysmogowe

Maski mają chronić przed smogiem, pyłami zawieszonymi – PM 10 i PM 2,5, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami i bakteriami.

maski antysmogowe

Maski rozdawane będą w dwóch rozmiarach – FAMILY (maski dla dorosłych) i KIDS (maski dla dzieci). Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza. Jak podaje urząd miasta, żywotność filtra uzależniona jest od częstotliwości używania maski. Przeciętny czas użytkowania to 30 godz. W przypadku nasilonego zanieczyszczenia powietrza filtr należy wymieniać co 20 godz.

W ramach akcji zostaną również przeprowadzone działania edukacyjne i testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu – w celu określenia ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Badania obejmą 8 tys. uczniów krakowskich szkół podstawowych.

Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone wykłady i prelekcje promujące zdrowy tryb życia. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dorosłych i dzieci oraz przekazanie informacji dotyczących wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców Krakowa. Chodzi także o propagowanie odpowiedzialnej postawy rodzicielskiej w walce o czyste powietrze dla Krakowa.

Na podstawie krakow.pl

fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl