Monitoring powietrza – rozbudują sieć pomiarową w Gdyni

Urząd Miasta Gdyni (UM) poinformował, że do końca lipca w mieście pojawi się 10 nowych czujników mierzących jakość powietrza.

Gdyński magistrat zaproponował dla nich lokalizacje, a każdy gdynianin może zgłosić do nich uwagi. Wydział Środowiska UM czeka na nie do 28 maja.

Miejsca wskazane, jako lokalizacje dla nowych czujników nie zostały wybrane przypadkowo. Przede wszystkim zostały zaplanowane w miejscach, w których nie ma stacji monitoringu środowiska należących do Fundacji AMRAAG.

Jak zaznacza UM, w każdym z zaproponowanych miejsc zapewnione jest zasilanie i transfer danych. Zaproponowane lokalizacje objęły różne dzielnice Gdyni, a same czujniki mają znaleźć się pośrodku terenów najgęściej zamieszkanych. Spośród 10 miejsc, w ośmiu przypadkach miasto proponuje, aby czujniki zamontować tam, gdzie są syreny alarmowe miejskiego systemu powiadamiania ratunkowego, a w dwóch pozostałych na budynkach oświatowych.

Jakość powietrza jest w Gdyni dobra i bardzo dobra, ale dobrze rozumiemy potrzebę naszych mieszkańców, by móc w każdej chwili sprawdzić jakość powietrza w swojej najbliższej okolicy. Uzupełnienie obecnie działającej sieci czujników fundacji „Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej” było naszym zamiarem już od jakiegoś czasu. Bardzo zależało nam na tym, by kupić czujniki w pełni sprawdzone i dające miarodajne odczyty. Właśnie kończą się testy takich czujników, które zostały zaprojektowane przez specjalistów w ramach projektu e-pionier finansowanego przez spółkę Excento z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Szacuje się, że zakup i montaż mierników wraz z wdrożeniem systemu zbierania i prezentacji wyników na stronie internetowej to wydatek ok. 120 tys. zł.

Na podstawie gdynia.pl

fot. UM Gdyni

Udostępnij

Facebook