Nowe stacje monitoringu jakości powietrza – podsumowanie roku w stolicy

Dwie nowe stacje monitoringu jakości powietrza, ponad 25 mln zł na 1440 dotacji do likwidacji „kopciuchów” i instalację odnawialnych źródeł energii (OZE), Warszawski Panel Klimatyczny i rozpoczęcie projektu Zielonej Wizji Warszawy – to najważniejsze dokonania stolicy w ramach poprawiania jakości powierza i rozwijania polityki klimatycznej – podkreśla Urząd m.st. Warszawy (UM).

Stacje monitoringu jakości powietrza – rozbudowa systemu

JeStacje monitoringu jakości powietrzadnym z priorytetowych działań UM jest rozbudowa warszawskiego systemu monitoringu jakości powietrza. Miniony rok zakończył się realizacją dwóch z trzech głównych elementów nowego systemu. W sierpniu przy ul. Grochowskiej (na wysokości ul. Kickiego) stanęła nowa referencyjna stacja monitoringu jakości powietrza. Z kolei w grudniu nowa stacja pojawiła się przy al. Solidarności, w pobliżu placu Bankowego. Obie mają charakter komunikacyjny, czyli monitorują jakość powietrza przy głównych korytarzach transportowych – tłumaczy stołeczny magistrat i dodaje, że wcześniej w Warszawie funkcjonowała tylko jedna taka stacja – przy al. Niepodległości. Nowe zostały wybudowane w standardzie stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) i wesprą system Państwowego Monitoringu Środowiska.

 

Ostatnim, kluczowym elementem nowego systemu monitoringu, będzie sieć 170 czujników jakości powietrza, które zostaną zainstalowane w Warszawie i na terenie gmin ościennych. System zostanie dopełniony nową stroną internetową i aplikacją mobilną, przy pomocy których mieszkańcy będą mogli sprawdzić aktualną jakość powietrza. Przetarg na to zamówienie zostanie ogłoszony w najbliższym czasie – zapewnia UM.

Stacje monitoringu jakości powietrza to nie wszystko – 1440 dotacji na likwidację kopciuchów i instalację OZE

Ograniczenia związane z epidemią sprawiły, że magistrat musiał całkowicie zmienić formę obsługi wnioskodawców. Dzięki tej zmianie już od marca ub.r. można było wnioskować o dofinansowanie na likwidację kopciucha i instalację OZE zdalnie – mailowo, telefonicznie lub wysyłając wniosek tradycyjną pocztą.

Łączna kwota dotacji przyznanych w 2020 r. wyniosła ponad 25,2 mln zł, z czego na likwidację „kopciuchów” przyznano nieco ponad 15 mln zł na 532 inwestycje (w skład jednej inwestycji wchodzi likwidacja kopciucha, ale też instalacja nowego źródła ogrzewania, a czasami również instalacja OZE – tłumaczy UM). Z kolei na instalację OZE przyznano ponad 10,1 mln zł na 908 inwestycji.

Ponadto miasto, w minionym roku, zlikwidowało także 186 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych.

Inwentaryzacja źródeł ogrzewania

Magistrat przypomną też, że w 2020 r. miasto zawarło porozumienie z Krajową Izbą Kominiarzy (KIK) o współpracy przy inwentaryzacji bezklasowych pieców i kotłów grzewczych. W sierpniu kominiarze rozpoczęli wizyty w nieruchomościach niepodłączonych do sieci ciepłowniczej i gazowej na Targówku. Podczas odwiedzin u mieszkańców zbierali dane o źródłach ogrzewania, edukowali o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców, a także zachęcali warszawiaków do skorzystania z miejskiego programu dotacji do likwidacji tzw. „kopciuchów” i przypominali jak ważna jest bezpieczna eksploatacja przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Inwentaryzacja źródeł ogrzewania we współpracy z kominiarzami miała charakter pilotażowy. Dalsze działania inwentaryzacyjne będą prowadzone w 2021 r. – zapewnia UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Warszawy

Udostępnij

Facebook