Obowiązkowa rejestracja palenisk?

Metropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji palenisk – poinformował Urząd Miasta Krakowa (UM).

We wtorek, 14 maja władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisały petycję skierowaną do prezesa Rady Ministrów. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

Jak zaznacza krakowski magistrat, skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym tego typu urządzeń grzewczych. Tymczasem samorządy podkreślają, że gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.

smog i kotły na paliwa stałe

Wszystkie gminy metropolii przeprowadzające inwentaryzację palenisk stoją na stanowisku, że bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę, jakości powietrza.

Wprowadzenie nowych przepisów wspiera Kraków. – Pamiętajmy, że od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji – skomentował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Władze gmin liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

Na podstawie krakow.pl

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook