Oczyszczacze powietrza do przedszkoli w stolicy

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że we wszystkich miejskich przedszkolach stolicy zostaną zamontowane oczyszczacze powietrza.
Na ich zakup samorząd przeznaczy niemal 4 mln zł.

Oczyszczacze zostaną zamontowane we wszystkich salach, gdzie prowadzone są stałe zajęcia z dziećmi – podkreśla stołeczny magistrat.

Po wprowadzeniu oczyszczaczy do żłobków kilka lat temu i do wybranych przedszkoli w tym roku otrzymaliśmy szereg zapytań, czy naszym programem mogą zostać objęte kolejne placówki. Dlatego też po analizie naszych tegorocznych możliwości finansowych podjęłam decyzję: wyposażymy wszystkie 350 warszawskich przedszkoli w oczyszczacze powietrza – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podczas spotkania w Przedszkolu Specjalnym nr 213. Przy okazji prezydent stwierdziła, że w 60 żłobkach i 12 mini żłobkach na terenie miasta od kilku lat funkcjonują już takie urządzenia. Według szefowej stołecznego magistratu urządzenia te z powodzeniem oczyszczają powietrze z pyłów i innych szkodliwych substancji, kurzu, alergenów, bakterii.

oczyszczacze powietrza

Działania, które w celu poprawy jakości powietrza Warszawa prowadzi od 11 lat przynoszą wymierne rezultaty – w stolicy powietrze z roku na rok się poprawia – zapewnia magistrat. Liczba dni, w których przekraczane są normy jakości powietrza spadła w tym czasie o połowę. Równolegle do prowadzonych przez miasto długofalowych projektów, mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, UM poszukuje nowych rozwiązań w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniami, zwłaszcza dla grup szczególnie na nie narażonych.

Do takich osób należą m.in. małe dzieci, które są bardziej podatne na choroby układu oddechowego. Do samorządowych żłobków i przedszkoli uczęszcza łącznie ponad 55 tys. młodych warszawiaków. Pomimo rezygnacji z aktywności na dworze w dniach, w których zanieczyszczenia powietrza osiągają wysokie poziomy, dzieci nadal są narażone na zanieczyszczenia, które przedostają się do budynków.

Mimo, że jakość powietrza w naszym mieście z roku na rok poprawia się, to wciąż nie jest ono idealne. Wprowadzone w grudniu 2015 roku alerty o zanieczyszczeniu powietrza docierają do placówek przedszkolnych. To właśnie zdrowie najmłodszych warszawiaków jest szczególnie narażone nawet przy nieznacznych stężeniach niebezpiecznych substancji. Ogłoszenie alertu oznacza, że dzieci w przedszkolu pozostają w budynkach, chcemy być wówczas absolutnie pewni, że pomieszczenia, w których przebywają mają najlepsze z możliwych warunków do prowadzenia zajęć – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Specyfikacja techniczna oczyszczaczy powinna przewidywać filtrację powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywa 25 osób. Przekazane środki posłużą warszawskim dzielnicom także do zakupu filtrów i akcesoriów niezbędnych w eksploatacji urządzeń.

Na podstawie informacji U m.st. Warszawy

fot. U m.st. Warszawy