Powracają kontrole dymu, czyli dron nad Szczecinem

Wraz z nastaniem jesiennej aury powracają kontrole dymu wydobywającego się ze szczecińskich kominów – poinformował Urząd Miasta Szczecin (UM).

Dron nad Szczecinem sprawdza jakość spalin

Specjalistyczny dron, który w sezonie grzewczym patroluje szczecińskie niebo, jest wyposażony w czujniki mierzące stężenie w powietrzu: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego – PM 10 i PM 2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu – zaznacza UM.

Dron nad Szczecinem – wspólne patrole mają także uświadamiać

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. W trzech pierwszych miesiącach tego roku pomiarem objęto ponad 13 tys. budynków na łącznym obszarze ponad 10 ha – dodaje magistrat.

Dron nad Szczecinem

Miejscy urzędnicy dodają, że patrole wyposażone są m.in. w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymiąc, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do opalania. Magistrat przypomina, że są to: zanieczyszczone odpady drewniane (np. impregnowane i lakierowane), materiały nasączone substancjami chemicznymi, opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych a także zużyte opony i inne odpady z gumy czy impregnowana tektura.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

Udostępnij

Facebook