Wchodzi w życie uchwała antysmogowa dla Krakowa

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) przypomina, że w najbliższą niedzielę, 1 września 2019 r., w życie wchodzą przepisy tzw. uchwały antysmogowej dla miasta Krakowa. Wprowadza ona na terenie grodu Kraka zakaz palenia węglem i drewnem.

Jest to długo wyczekiwana regulacja, której oczekiwało wielu mieszkańców Krakowa. Śmiało można powiedzieć, że będzie to krok milowy ku poprawie jakości powietrza na obszarze miasta. Jestem dumny z tego, że Kraków jako jedyne miasto w Polsce wdrożyło takie rozwiązanie. Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy w ostatnich latach zmienili stare piece na ekologiczne źródła ogrzewania. Doceniam zaangażowanie i współodpowiedzialność Krakowian, którzy podjęli się tego zadania – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Uchwała antysmogowa dla Krakowa – zakaz stosowania pali stałych

Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego, dopuszcza do stosowania w Krakowie jedynie paliwa gazowe tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany (w tym skroplony gaz ziemny), propan–butan, biogaz rolniczy lub inne rodzaje gazu palnego oraz lekki olej opałowy. Uchwała nie ogranicza także możliwości wykorzystania ciepła sieciowego, energii elektrycznej, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Tym samym wprowadza zakaz stosowania paliw stałych (węgla, drewna i innej biomasy) – przypomina UMWM.

Uchwała antysmogowa dla Krakowa

Jak zaznacza UMWM, uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich na obszarze Krakowa. Jej przepisy, bez wyjątku, dotyczą zarówno prywatnych budynków, jak i budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, a także zakładów przemysłowych.

Wprowadzone ograniczenia obejmują instalacje, w których spalane są paliwa stałe. Przepisy dotyczą więc kotłów, pieców, kominków, ale również procesów produkcyjnych, wędzarni, suszarni, gastronomii, itp. – wylicza urząd marszałkowski.

Mam nadzieję, że kolejne miasta w Polsce zechcą wzorować się na rozwiązaniach, jakie wprowadziliśmy w Krakowie. Zakaz stosowania paliw stałych (węgla i drewna) w instalacjach grzewczych z całą pewnością wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza. Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, jakie stoi przed stolicą Małopolski. Ograniczanie emisji z innych źródeł, takich jak przemysł i transport, to wyzwania na kolejne lata. Jedynie kompleksowe działanie będzie gwarantem poprawy jakości powietrza – podkreśla wicemarszałek.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook