Samorządy miast na rzecz ochrony powietrza

W ostatnim czasie w temacie ochrony powietrza przed tzw. niską emisją dużo się w Polsce dzieje.
Na przykład w Wejherowie zakończono projekt pn. „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa”. Łącznie na to przedsięwzięcie wydano 774 tys. zł., a dofinansowania – w formie pożyczki i dotacji – udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W ramach tego projektu systemy grzewcze w budynkach mieszkalnych przebudowywane są na bardziej przyjazne środowisku. Likwidowane są zatem piece węglowe, a w zamian obiekty mieszkalne podłączane są do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub wykonywane jest w nich ogrzewanie gazowe.
W wyniku przedsięwzięcia zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe, a 10 budynków wielorodzinnych podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jak oszacowano, projekt przyczynił się do zmniejszenia emisji do atmosfery pyłów o 10 ton, dwutlenku węgla o 1000 ton i  benzo(a)pirenu o 4 kg rocznie. Przeprowadzone zostały także kampanie edukacyjne pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z ograniczania niskiej emisji.
W Legnicy natomiast zorganizowano spis systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Przeprowadzają go ankieterzy, którzy zbierają informacje na temat rodzaju i ilości stosowanego paliwa oraz mocy posiadanych urządzeń grzewczych. Zgromadzone w ten sposób dane mają pomóc w zidentyfikowaniu źródeł „niskiej emisji”. Tymczasem mieszkańcy zainteresowani wymianą systemu grzewczego na prośrodowiskowy mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym na temat Programu KAWKA. Odbędzie się ono 28 stycznia br. i dotyczyć będzie możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania.

Na podstawie: sozosfera.pl
Fot. pixabay.com

Udostępnij

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook