Sąsiedzie „Nie zapylaj”

W Gdańsku ruszyła kampania „Nie zapylaj! Oznacz kopcącego sąsiada”.

Urzędnicy z gdańskiego Wydziału Środowiska w ramach akcji edukacyjnej pt. „Czy wiesz, czym dziś oddychasz?” przygotowali specjalne zawieszki, które można „podarować” każdemu, kto zanieczyszcza powietrze. Na jednej stronie takiej zawieszki napisano „Nie zapylaj! Drogi sąsiedzie, Twój piec węglowy szkodzi zdrowiu człowieka i środowisku”.

ograniczanie niskiej emisji - edukacja

Wszystko po to, żeby ci, którzy zanieczyszczają powietrze i palą odpadami wiedzieli, że ich działania nie pozostają niezauważone i że jakość powietrza jest ważna dla innych mieszkańców – informuje Maciej Lorek z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zachęcamy wszystkich mających trudnych sąsiadów, którzy „zadymiają” okolice, aby powiesili na ich drzwiach lub furtce zawieszkę „nie zapylaj”. Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni i że inni doskonale wiedzą, że z ich komina wydobywa się skażony dym. Chodzi o wysłanie sygnału ostrzegawczego. Oprócz tego chcemy zachęcić do wymiany pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne: elektryczne lub miejskie z sieci ciepłowniczej – mówi Maciej Lorek.

Problem opalania pieców węglem niskiej jakości oraz śmieciami jest w Gdańsku wciąż bardzo duży – podkreśla gdański magistrat. Podczas procesu spalania węgla do powietrza dostaje się szkodliwy pył zawieszony (PM 10,PM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Aby zachęcić gdańszczan do wymiany instalacji węglowych, miasto podwyższyło kwotę dotacji na zmianę instalacji ogrzewania do wysokości 6000 zł. W ubiegłym roku przyznano 185 dotacji dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego i jedną związaną z zamianą ogrzewania węglowego na ekogroszek.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Gdańsku

rys. UM w Gdańsku

Udostępnij

Facebook