Śląska uchwała antysmogowa do konsultacji

Zarząd Województwa Śląskiego skierował do konsultacji społecznych projekt, przyjętej tydzień temu tzw. uchwały antysmogowej – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (UMWŚ).

Treść dokumentu, wraz z uzasadnieniem dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej UMWŚ, a na uwagi i wnioski dotyczące projektu uchwały Wydział Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego będzie czekać do 6 lutego br.

Formuła konsultacji jest otwarta, to znaczy, że mogą w nich uczestniczyć m.in. mieszkańcy województwa, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, a także administracja rządowa, instytucje i środowiska naukowe oraz związki wyznaniowe.

Jak podaje UMWŚ, po zakończeniu konsultacji projekt zostanie skierowany do opiniowania przez samorządy lokalne, a następnie rozpoczną się konsultacje z organizacjami pozarządowymi. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich etapów dokument trafi pod obrady Sejmiku.

niska_emisja

Projekt uchwały antysmogowej zakłada trzy daty graniczne w zakresie wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń liczących powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na piece klasy 5 do końca 2021 r. Osoby, które używają do ogrzewania kotłów mających do 5 do 10 lat, na wymianę urządzeń grzewczych będą mieli czas do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. w użyciu znajdują się również kotły klasy 3 i 4, a na ich wymianę na kotły klasy 5 właściciele nieruchomości będą mieli czas do końca 2027 r.
Projekt zakłada również, że każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek od razu zainstalować w nim kocioł klasy 5.

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, UMWŚ wymienia również wprowadzenie od 1 września br. zakazu używania paliw, zanieczyszczających atmosferę, tj. węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały antysmogowej ma zostać skierowany pod obrady Sejmiku. Ma ona zostać przyjęta przez radnych wojewódzkich przed następnym sezonem grzewczym.

Na podstawie www.slaskie.pl, fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook