Zmiana kotłowni – mniejsza emisja

Zmiana, zaopatrującej osiedle Słoneczne w Starym Sączu, kotłowni węglowej na kotłownię gazowo-olejową w znaczny sposób poprawi stan powietrza w mieście.

Poprawa ta będzie możliwa dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłu o ok. 12 tys. kg, dwutlenku siarki o ok. 4 tys. kg, dwutlenku węgla o ok. 650 tys. kg i tlenku węgla o ok. 6 tys. kg rocznie.

DSCF1552 (Kopiowanie)

Taka obniżka emisji, to efekt decyzji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu (MPEC) o likwidacji kotłowni węglowej i zastąpieniu jej w pełni zautomatyzowaną i bezobsługową kotłownią gazowo-olejową. Inwestycja ta realizowana była w latach 2015-2016. Nowa kotłownia wyposażona jest w dwa kotły o mocy 670 kW, wspomagane dwoma wymiennikami spaliny-woda o mocy ok. 37 kW każdy. Jak informuje MPEC, kotły te wyposażone są w najnowocześniejsze modulowane palniki gazowe firmy automatycznie regulowane za pomocą sterowników.

Paliwem dostarczanym do kotłów jest gaz ziemny lub olej opałowy. Możliwość wykorzystania oleju opałowego została zastosowana w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła do bloków, gdyby pojawiły się perturbacje na rynku gazowym lub wystąpiła awaria systemu dostawy gazu.

Kotłownia została oddana do użytku 1. czerwca, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 29 sierpnia br. Koszt budowy instalacji wyniósł ok. 1,5 mln zł, z czego 1 mln zł na wykonanie kotłowni pozyskano w formie preferencyjnego kredytu z częściowym umorzeniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPEC Nowy Sącz, fot. MPEC Nowy Sącz

Udostępnij

Facebook